Найпоширенішими серед радіоактивних перетворень є альфа-розпад, бета-розпад (випромінювання електрона або позитрона) і спонтанний поділ ядер атомів.
Альфа-розпад — це перетворення нестійкого ізотопу на інший хімічний елемент, що супроводжується випромінюванням альфа-частинки. Наприклад, перетворення Радію на Радон:
Під час альфа-розпаду заряд ядра атома Z зменшується на дві одиниці, а масове число А — на чотири. Енергія, що виділяється внаслідок альфа-розпаду, розподіляється між альфа-частинкою та ядром атома елемента, що утворюється. Цей процес може супроводжуватися також гамма-випромінюванням.
·
ZXA → Z-2YA-4 + 2Не4 - при α-розпаді утворюється новий хімічний
елемент, який зміщується в таблиці Менделеєва на дві клітинки вліво, а маса
зменшується на чотири одиниці. 88Ra226 → 86Rn222 + 2Не4
Бета-розпад — це утворення нового хімічного елемента внаслідок перетворення нуклонів усередині ядра атома, наприклад, нейтрона на протон або протона на нейтрон. Існує два різновиди бета-розпаду.
1. (ß- -розпад, який супроводжується випромінюванням електрона 0-1е й утворенням ядра атома з числом протонів Z на одиницю більшим. Наприклад:
·
ZXA → Z+1YA + -1е0 - при β-розпаді утворюється новий елемент, який зміщується в таблиці Менделеєва на
одну клітинку вправо, а маса атома майже не змінюється. 90Th234 → 91Pa234 + -1е0
α - випромінювання:
1) відхиляються електричним і магнітним полями;
2) швидкість, з якою вилітає α – частинка, близька 107 м/с;
3) мають мінімальну проникну і максимальну іонізуючу здатність ?250000 пар іонів.
Найпростішим видом розпаду є розпад вільного нейтрона:
2. ß+-розпад, унаслідок якого випромінюється позитрон й утворюється ядро з числом протонів Z на одиницю меншим. Наприклад:
β – випромінювання:
1) відхиляються електричним і магнітним полями;
2) швидкість, з якою вилітає електрон, порядку 108 м/с;
3) мають малу проникну здатність.
·
При γ-розпаді ядро не
змінюється. Це явище супроводжує α- чи β-розпад.
γ – випромінювання :
1) електромагнітне випромінювання з довжиною хвилі λ = 10-12м і частотою близькою 1020 Гц;
2) не відхиляються електричним і магнітним полями;
3) мають максимальну проникну і мінімальну іонізуючу здатність.
- Радіоактивне випромінювання було відкрито у 1896 р. французьким фізиком А. Беккерелем. Знайчний внесок у його вивчення зробили також Е. Резерфорд, М. Склодовська-Кюрі, П. Кюрі та ін.
- Уран, Торій, Радій і низка інших елементів мають природну радіоактивність. Учені навчилися синтезувати радіоактивні ізотопи.
- Розрізняють кілька видів радіоактивного випромінювання, серед яких -, - і -випромінювання. -випромінювання - цепотік ядер Гелію, які летять із величезною швидкістю; -випромінювання - це потік електронів, що летять зі швидкістю близькою до швидкості світла; -випромінювання - це електромагнітні хвилі (і разом з тим потік нейтральних частинок), які поширюються зі швидкістю світла.
- Для запобігання шкідливому впливу різних видів радіоактивного випромінювання на організми використовують захисні перешкоди різної товщини, виготовлені з різних матеріалів.
Немає коментарів:
Дописати коментар